VISK - vlajky v hlavičce

en de fr pl sl cz

VISK - Slideshow

BenešovBoleslavKladnoJezuitská kolej v Kutné HořePraha_KořenskéhoNymburkPříbramRakovníkPraha_Zborovského
en de cz cz

PRVNÍ REPUBLIKA I. - STO LET OD VZNIKU ČESKOSLOVENSKA

První část dvousemestrálního studia je věnována stoletému výročí vzniku Československa.
Před sto lety vznikl samostatný stát Čechů a Slováků, dozvíte se, jak se rodila a budovala mladá republika, kdo stál v jejím čele i kdo tahal za nitky zpovzdálí. Přiblížíme vám životní osudy známých osobností i prostých občanů.
- Vznik Československé republiky a proměny politického systému
Význam domácího a zahraničního odboje během 1. světové války (TGM, legie, Štefánik, Beneš, Kramář, Rašín apod.), formování československé demokracie – vzor svobodného a demokratického státu a nástrahy vývoje československého politického systému.
(doc. PhDr. Vladimír Srb, Ph.D., prorektor ARC - VŠPSV)

- Slovenský politický element při vzniku ČSR
Představy o státoprávním uspořádání Čechů a Slováků 1848-1918, Slováci v Americe, Clevelandská a Pittsburská dohoda, vznik ČSR, Martinská deklarace.
(prof. PhDr. Ján Liďák, CSc., rektor ARC - VŠPSV)

- A) Český jazyk a literatura v době formování nově vzniklého státu
Po vzniku Československé republiky bylo potřeba vytvořit podobu spisovného jazyka. Vznik nového státu ovlivnil i kulturu a umění. Umělci se obraceli do české historie, reflektovali ale i moderní směry přicházející ze zahraničí.(Mgr. Jana Mikšovská, vedoucí katedry společenských věd na ARC - VŠPSV)
B) Měna, bankovky a mince
Nový stát potřeboval novou měnu i kompletní měnovou reformu. Dozvíte se, jak se od kolkovaných rakousko – uherských bankovek přešlo ke koruně, jak pevná a čím krytá byla nová měna, i kteří umělci se na vizuální podobě nového platidla podíleli.
(Mgr. Vladimír Böhm, předseda Akademického senátu ARC – VŠPSV)

- Masaryk jako sociolog a filosof
Masarykův přínos v sociologii a filosofii ovlivnil další vývoj dějin sociologie a dějin filosofie ve 20. a 21. století. Zcela výjimečné je Masarykovo pojetí společnosti a obecně známé řešení problému sebevraždy. Filosofická orientace a zájem byly iniciované podrobným studiem německé filosofie a dějin starověku. Pozornost bude věnována i otázce humanity a jejím ideálům. (doc. PhDr. Miroslav Sapík, Ph.D., prorektor ARC - VŠPSV)

- Jak se žilo v Československu
Přednáška se podívá na běžný život v období První republiky. Dozvíte se, kdo byl obdivovanou hvězdou filmového plátna, u koho se dávalo šít oblečení, kam se chodilo na výlety, kam na obložené chlebíčky, jak se pracovalo, studovalo i trávil volný čas.
(Mgr. Petra Hirtlová, Ph.D., ředitelka CCV na ARC - VŠPSV)
Kód:13-29-H41
Určeno:seniorům a dalším zájemcům
Lektor:kolektiv lektorů ARC – VŠPSV Kutná Hora
Organizační garant:Eva Strnadová, 605 408 887, strnadova@visk.cz
Cena:800 Kč
Délka:20 hod.
Poznámka:Studium zajišťuje VISK v rámci A3V ve spolupráci s ACADEMIA RERUM CIVILIUM – Vysokou školou politických a společenských věd Kutná Hora.
Termín konání:Út 13.02.2018   09:00-12:15 (1. díl)
Pá 09.03.2018   09:00-12:15 (2. díl)
St 11.04.2018   09:00-12:15 (3. díl)
Pá 11.05.2018   09:00-12:15 (4. díl)
Út 22.05.2018   09:00-12:15 (5. díl)
Místo konání:VISK Kutná Hora, Barborská 51